top of page

יום שישי ה- 13


סוף השבוע התקרב וחששה של אילנה שכרעה ללדת הלך והתגבר. היא חשה מצוקה אמיתית עד שפנתה לרופאיה בתחינה: אנא ילדו אותי בניתוח קיסרי על מנת שחס וחלילה לא אלד ביום שישי ה-13 לחודש.. רופאיה שגילו הבנה למצוקתה הקדימו את הלידה והתינוק נולד בשעטו"מ ביום חמישי, יום לפני היום הגורלי...

הסיפור, אמיתי לחלוטין, התפרסם לאחרונה (בשינוי שם) בעיתונות היומית וזכה לכותרות מרגשות. רחמי כלפי היולדת שנכנסה למצוקה רגשית כה קשה התחלפו להם במחשבות נוגות על השתרשותם של מנהגים ואמונות זרות בתרבות העם היהודי. הפחדים שאמונות טפלות אלו זורעים בנו גורמים לנו לנהוג כמנהג הגויים מבלי לחשוב או לחקור מקורותיהם.

אגדות וסיפורים רבים נקשרו לתאריך הלועזי 13 לחודש שנופל על יום שישי: יורדי ים אינם משיטים ספינתם, אנשים אינם קובעים שמחות ואירועים והיום כולו מלווה בחששות רבים. אפילו שם פסיכולוגי הוצמד לפחד מיום שישי ה-13: פ‏‏ר‏אוסְ‏קבֶ‏‏דלטריאפוביה. המספר 13 בכלליותו נחשב על פי מנהגי הגויים כמביא מזל רע ויש רחובות בהם מדלגים על מספר 13 במספור הבתים, הדירות או הקומות בבניין. אז מה באמת מקורה של אמונה טפלה זו?

מקור האמונה שיום שישי ה-13 מביא מזל רע מקושר לימים קדומים ורחוקים בנצרות שאין ביניהם ובין היהדות דבר. במאה ה-14 פרחו מסדרי אבירי היכל שלמה אשר כונו ה"טמפלרים" (על שם ההיכל). הם ניכסו לעצמם רכוש רב ומעריצים רבים עד שהעלו את קנאתו של מלך צרפת פיליפ היפה שחמד את רכושם ואת מעמדם. ביום שישי, ה- 13 באוקטובר 1307 נערכה פשיטה על כל מעוזי המסדר, ואביריו נעצרו ועונו קשות, וביום זה נפל אחד המסדרים המפוארים של אירופה בימי הביניים. גם העובדה כי הסעודה האחרונה של ישו שהתרחשה ביום שישי בנוכחות 13 אנשים קשורה באמונה טפלה זו.

לא רק שבין אירועים אלו לבין עולם היהדות אין ולא כלום – נהפוך הוא, ביהדות הן יום השישי והן המספר 13 מקושרים למהלכים רוחניים טובים וברי מזל טוב.

בעולם היהודי יום השישי הוא יום רוחני, בו הסתיימה בריאת העולם ביצירתם של אדם וחווה. אנו מתכוננים ביום זה לקראת בואה של שבת קודש בבישול סעודות השבת, הכנת הנרות, המיחם, הפלטה לחימום האוכל, טהרת הגוף, והתרוממות הנפש לקראת בואה של שבת המלכה.

המספר 13 מקושר ביהדות לערכים חשובים ונעלים ביותר: 13 הוא גיל בר המצווה בה הילד עולה לראשונה לתורה ולוקח על עצמו את קיום המצוות, שלוש-עשרה העיקרים, שהם יסודות האמונה בא-ל אותם חיבר הרמב"ם אשר רבות מקהילות ישראל שרות בבתי הכנסת ביום שישי (יגדל אלוהים חי), שלש עשרה מידות הרחמים (המופיעים בספר שמות) ידועות בכינוי י"ג מידות שהינן, לפי היהדות "מידותיו" של אלוהים , מספר האותיות בשמות האבות אברהם+יצחק+יעקב =13 וכך גם סיכום מספר אותיות האמהות: שרה+לאה+רחל+רבקה =13 ואפילו ספר התורה מתחיל במילה בראשית שערכה המספרי הוא... 13. קיימות עוד אין ספור דוגמאות אשר תקצר היריעה מלפרטן המוכיחות עד כמה מספר זה חשוב ומקושר לרוחניות, מידות טובות ומזל טוב ביהדות.

ואולי זה המקום להזכיר כי מרביתן של האמונות הטפלות הרווחות מקורן בנצרות, ואל לנו לאמצן לתוך תרבותנו: נקישה 3 פעמים על עץ כנגד עין הרע מקורה בנקישה על הצלב של ישו, הליכה מתחת לסולם אשר נשען על קיר לא רצויה, כי הסולם יוצר עם הקיר "משולש קדוש", והעובר מתחתיו שובר אותו ועוד. התייחסות למקורן של האמונות הטפלות ניתן למצוא בדברים של פרופ' ירמיהו יובל: "יש...פניה אל האמונה הטפלה...מפני שהתבונה, לפי טבעה הביקורתי, אינה מסוגלת לענות על כל השאלות...(לכן) בני האדם מבקשים להם תשובה באשליה ובהזיה, בקוסמים ומעוננים ואצטגנינים ומכשפים למיניהם, ואלה, המנצלים את חולשת בני האדם, יוצרים להם ממסדי כוח על חשבון אשליותינו, או סוחרים בפחדים ובתקוות שלנו..."

לו ידעה אילנה במה התברכה על פי היהדות ללדת ביום שישי, בתאריך ה- 13, אולי היתה בוחרת אחרת....

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
אין עדיין תגים.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page